Käsi paistes? 12 soovitust, mida teha, kui käsi on tursunud.
Käsi või mõlemad käed paistes? Sõrmed paistes?
Tursunud käte probleem kimbutab tegelikult paljusid inimesi – mehi ja naisi, nooremaid ja eakamaid. Osadel inimestel tekivad probleemid pigem sooja ilmaga aga on palju inimesi, kellel on see probleem aastaringselt. Isegi jahedamate suveilmadega ringi käies märkame tihti, et inimeste käed on paistes. Paistes käed ja jalad on ka kõige sagedasemad probleemid, millega meie poole abi saamiseks pöördutakse. Toome esmalt välja kõige levinumad põhjused, miks käed võivad paiste minna.
14 kõige levinumat põhjust, miks käed võivad paiste minna:
- Reumaatilised probleemid, liigeshaigused;
- Trauma või luumurd, vanad traumad ja operatsioonid võivad põhjustada käe turseid;
- Terviseprobleemidest tulenev ülekaal on sageli põhjustanud turseid;
- Putuka- või loomahammustus, ussihammustus;
- Palav ilm võib tekitada turseid ning eriti neil, kellel on varem olnud tursetega probleeme või on olnud operatsioone, traumasid, eelnevaid terviseprobleeme;
- Lümfiprobleemid, põetud roospõletikud, onkoloogilise ravi tüsistused (nt kiiritus ja lümfisõlmede eemaldused, kasvajad), rinnavähk ja melanoom;
- Kitsad riided, sooniv pesu, soonivad ehted ehk sõrmused/ käevõru/kell võivad samuti olla põhjuseks;
- Paljud on hädas just raseduse ajal tekkivate tursetega ning osadel inimestel tekivad tursed menstruatsiooni ajal või enne menstruatsiooni;
- Ülekoormus võib tursete teket soodustada;
- Tromboos (tromboosijärgne turse võib tekkida ka aastaid hiljem);
- Osad ravimid (nt hormoonravimid) võivad olla tursete põhjustajaks;
- Liiga soolane toit;
- Lipödeem (massiivne rasvkoe ladestumine);
- Valgupuudulikkus – ehk liiga vähe vajalikke valke või ka soolte haigustest tulenev valgupuudulikkus. Inimesed vahel imestavad, et nad söövad nii vähe aga ikka on paistes. See võibki tuleneda sellest, et inimene saab liiga vähe vajalikke valke ning see võib põhjustada turseid.
Kui turse tekib kiiresti või tekib palavik ja põhjus ei ole teada ning jäse on valulik, siis on vaja kindlasti konsulteerida eelkõige arstiga! Oht tromboosile, roospõletikule.
Turses käed. Foto: Raili Raik
Kui käsi on turses, siis võivad jääda vajutamisest suured jäljed sisse. Foto: Raili Raik
Mida teha, kui käsi on turses?
12 kasulikku soovitust.
12 kasulikku soovitust.
Kui käsi, näpud, käelaba on paistes, siis saab inimene ise kodus palju selleks ära teha, et olukord paremaks läheks. Oluline on tegeleda turse probleemiga kohe, sest aja jooksul see probleem aina süveneb ja hiljem on veelgi raskem abi saada.
- Tõsta käsi kõrgemale.
- Joo piisavalt vett.
- Tursete puhul on inimesi aidanud jahutamine ehk jahutavad geelid, külmakotid, mähised. Kasuta jahutavaid salve, mitte soojendavaid salve. Vaata efektiivset jahutavat geeli SIIT.
- Väldi võimalusel soojaprotseduure (saun, päevitamine, vannid).
- Väldi turses piirkonna ülekoormust, kui peal ei ole kompressiooni. Kui on soov teha trenni, siis pane kompressioontoode peale. Ülekoormusega võivad tursed suureneda. Kompressioonvarruka saab tellida e-poest SIIT või tulla Kliinikusse konsultatsioonile. Kompressioontoodet on võimalik saada retseptiga -90% soodsamalt. Vaata täpsemalt SIIT, milliste diagnoosidega inimene saab Haigekassa soodustusega tooteid osta.
- Tursete puhul võib aidata ujumine.
- Väldi putukahammustusi. Kui mõni putukas on Sind juba hammustanud, siis palun ära süga putukahammustusi. Samuti tuleb vältida vigastusi (roospõletiku oht). Vigastuste puhul puhasta ja desinfitseeri kiirelt vigastuse koht. Kui on probleeme tursetega, siis kanna alati kaasas igaks juhuks desinfitseerijat. Arvesta palun sellega, et turse piirkonnas on reeglina immuunsus langenud.
- Konsulteeri vajadusel meie lümfiterapeudiga. Meil on suur meeskond ja seetõttu leiame alati aja, et tekkinud probleemi korral kiiret abi pakkuda. Vaata meie meeskonda ja kontakte SIIT. Kui te ei ela Tallinnas, siis meil on koostööpartnerid üle Eesti. Vaata infot SIIT.
- Lümfiteraapia on kõige efektiivsem abi paljudele tursete puhul. Loe lähemalt SIIT.
- Aparaatne lümfimassaaž on olnud patsientidele abiks. Selle eeliseid loe SIIT.
- Manuaalne lümfimassaaž. Loe SIIT.
- Eneselümfimassaaž (lümfiterapeut annab soovitusi). Tule julgelt konsultatsioonile.
Aparaatne lümfimassaaz aitab sageli käe tursete puhul. Eeliseks on mõistlik hind, kiirelt võimalik saada aega, suure pinna puhul toimib kiirelt. Aparaati saab meie käest ka endale koju osta. Vaata SIIT.
Patsiendil (naine, 40a) oli munasarja operatsioon ja 2 päeva peale operatsiooni läks hoopis parem käsi tugevalt paiste. Kuna 10 aastat tagasi oli olnud rinnavähk ja eemaldatud lümfisõlmed, siis vana probleem lõi välja. Peale haiglast välja saamist pöördus patsient meie Kliinikusse. Tegime kahel päeval järjest käsitsi lümfimassaaži ja turse andis järele. Kolmandal päeval meie juurde tulles oli varem turses olnud käsi paremas seisus kui vasak käsi. Foto: Raili Raik
Lümfiturse puhul annab kompressioonvarruka kandmine väga häid tulemusi (pildil JOBST-i varrukas).
Lamekoes kompressioontooteid on paljudes erinevates toonides. Varruka jaoks võetakse mõõdud Teie käe järgi. JOBST-i varrukad ja kindad on väga kvaliteetsed ja mugavad. Loe SIIT, kellel on õigus saada kuni 90% soodustusega tooteid.
Kompressioontoote tellimiseks kasutage e-poodi, helistage Kliinikusse numbril +372 5386 0806 või kirjutage kiri aadressil tellimused@teraapiakliinik.ee. Enne esmakordset tellimist tuleb võtta ka jäseme(te) mõõdud. Selle jaoks on tarvis kokku leppida mõõtmise aeg ning seda saab teha Kliiniku telefonile helistades või e-mailile kirjutades. Mõõtmine kuulub toote hinna sisse. Kui pole võimalik kohapeale (Madara 29, Tallinn) tulla, siis helistage ning me leiame kindlasti lahenduse, kuidas Teilt mõõdud saada.