Mis on lipödeem?
Lipödeem on krooniline ja progresseeruv rasvumisega seotud haigus, mis mõjutab peamiselt jalgu, kuid võib mõjutada ka käsi. Enamasti kannatavad selle haiguse all naised. Peamisteks tunnusteks on rasvkoe liigne kogunemine ja turse jäsemetel, mis võib põhjustada valu, raskustunnet, liikumispiiranguid ning muutusi naha tekstuuri ja välimuse osas. Lipödeemi põhjus pole täielikult teada, kuid see on seotud hormonaalsete ja pärilike teguritega. Kuigi selle seisundi ravi pole täielikult võimalik, siis võib tervislik eluviis, regulaarne treening ja kompressioonravi aidata vähendada sümptomeid ja parandada elukvaliteeti.
Lipödeemi jagatakse tavaliselt kolme staadiumi järgi:
Staadium 1: Nahk on pehme ja sile, kuid allpool võib tunda suurenenud rasvkudet. Reied, puusad ja tuharad võivad olla ebaproportsionaalselt suured võrreldes ülejäänud kehaga. Seda etappi on mõnikord raske ära tunda, sest see võib sarnaneda lihtsalt kehakaalu tõusuga.
Staadium 2: Nahk muutub karedamaks ja tekivad rasvapadjandite moodustised, mis võivad olla valulikud. Jalgade suurus võib suureneda ja võib tekkida lümfostaas (lümfivedeliku liigne kogunemine).
Staadium 3: Suured rasvapadjandid muutuvad veelgi suuremaks ja võivad ulatuda jalgadele, mis muutuvad veelgi suuremaks. Lümfostaas võib veelgi halveneda, põhjustades turset. Valu ja liikuvuse probleemid võivad olla märkimisväärsed. Kolmandas staadiumis võib olla ka lipolümfoödeem, mis on lipödeemi harvem, kuid tõsisem, vorm. Lipolümfödeemi puhul lisandub lipödeemile ka lümfisüsteemi häire, mis põhjustab lümfivedeliku kogunemist, turset ja infektsioonide riski. Lipolümfödeemiga patsientidel võivad tekkida ka haavandid ja naha paksenemine.
Milliste seisunditega võib lipödeemi segamini ajada?
Lipödeemi võib segi ajada ka näiteks sidekoehaigustega, nagu sklerodermia ja reumatoidartriit, mis võivad põhjustada ka rasvkoe liigset kogunemist ja turset, kuid neil on ka teisi sümptomeid, näiteks liigeste jäikus ja valu.
Äärmiselt oluline on saada korrektne ja õigeaegne diagnoos. Kui Teil on põhjust kahtlustada, et tervisehädade taga peitub mõni haigus, siis võtke kindlasti ühendust perearstiga.
Kuidas ma tean, kas mul on tselluliit või lipödeem?
Inimesed ajavad sageli segamini lipödeemi ja tselluliiti, kuna mõlemad seisundid mõjutavad naha välimust ja on seotud rasvkoe kogunemisega. Siiski on need kaks seisundit erinevad.
Tselluliit on tavaline seisund, mis esineb rasvakihtide all ja põhjustab naha “apelsinikoore” väljanägemist. Tselluliit võib olla seotud kehvade toitumisharjumuste, vähese treeningu ja teiste elustiili teguritega. Kuigi tselluliit võib mõjutada ka normaalkaalus inimesi, on seda suurem tõenäosus saada ülekaalulistel inimestel.
Lipödeem seevastu on krooniline seisund, mis põhjustab rasva liigset kogunemist ja turset keha erinevates piirkondades, nagu jalad ja käed. Lipödeem võib mõjutada nii ülekaalulisi kui ka normaalkaalus inimesi ning see on sageli seotud hormonaalsete ja geneetiliste teguritega. Lipödeem võib põhjustada valu, raskustunnet, liikumispiiranguid ja naha muutusi. Lipödeemiga patsientidel esineb tavaliselt rasva ebaühtlane jaotumine kehas, kusjuures suurem osa liigsest rasvast on reeglina koondunud alakehasse, sealhulgas reitesse, puusadesse ja säärtesse. Lipödeemile on iseloomulik, et ülakeha, sealhulgas vöökoht, on suhteliselt sale võrreldes alakehaga, mis võib olla oluliselt suurem.
Lipödeemi varajase diagnoosimise ja õige ravi tagamiseks on oluline tõsta teadlikkust selle haiguse sümptomitest, põhjustest ja erinevustest võrreldes tselluliidiga. Tundes lipödeemi tunnuseid, nagu ebanormaalne rasvumine, turse, valu ja kergelt tekkinud sinikad, saavad inimesed paremini mõista, millal pöörduda arsti poole ja saada sobivat ravi.
Lipödeemi võimalikud piirkonnad:
Kuidas lipödeemi ravida ja kuidas on lümfiteraapiast abi lipödeemi puhul?
Oluline on märkida, et lipödeemi ravimiseks ei piisa tavaliselt dieedist ja treeningust, sest lipödeemist mõjutatud rasvkude ei reageeri neile tavaliselt. Ravi hõlmab tavaliselt elustiili muutusi – kehakaalu jälgimist, füüsilist aktiivsust, oluline on enesejuhtimine ja psühholoogiline tugi.
Lipödeemi puhul saab saavutada olulist välimuse muutust tehes rasvaimu, kuid selle kõrval on lümfiteraapia on üks tõhusamaid meetodeid lipödeemi sümptomite leevendamiseks ja elukvaliteedi parandamiseks. See hõlmab mitmesuguseid tehnikaid, mille eesmärk on toetada lümfisüsteemi tööd, vähendada turset, parandada vereringet ning leevendada valu.
Lümfiteraapia aitab lümfivedelikku jaotada kehas ühtlasemalt, vähendades seeläbi lipödeemist tingitud turset. See on efektiivne meetod, mis hõlmab kergeid ja rütmilisi massaaži liigutusi, et soodustada vedeliku liikumist kehas. Lipödeemi patsientide vaimset tervist mõjutavad sageli nende füüsilised sümptomid. Lümfiteraapia positiivne mõju füüsilistele sümptomitele võib aidata parandada patsientide meeleolu ja enesekindlust.
Lümfiteraapia on lipödeemi ravis oluline komponent, mis aitab patsientidel saavutada parema elukvaliteedi, vähendades sümptomite raskust ja ennetades haiguse progresseerumist. Oluline on mainida, et lümfiteraapia tulemused võivad individuaalselt erineda, mistõttu tuleks teraapia kohandada iga patsiendi eripärasid silmas pidades. Loe lümfiteraapiast lähemalt SIIT.
Väga häid tulemusi on andnud aparaatne vahelduv pneumaatiline/kompressioonravi. See mõjutab samamoodi nahaaluseid kudesid ja stimuleerib nii lümfivedeliku kui ka kudede vahelise vedeliku äravoolu, kuid seda tehakse spetsiaalsete aparaatidega. Iga kompressioonraviaparaat ei ole aga parim lahendus lipödeemi puhul. Kindlasti soovitame kasutada sellist kompressioon-aparaati, kus järk-järgult muutub surve ning tsükliliselt täituvad kambrid õhuga. Näiteks Saksamaa tunnustatud ja kvaliteetne meditsiiniliste seadmete ettevõte Bösli aparaadid on väga head. Loe lähemal SIIT.
Kuidas aitab kompressioonravi lipödeemi puhul?
Kompressioonravi on tõhus ja laialdaselt kasutatud ravi, mida kasutatakse erinevate terviseprobleemide (nagu veenilaiendid, turse, lümfödeem ja lipödeem) leevendamiseks. Kompressioonravi aitab parandada vere- ja lümfiringet ning vähendada valu ja ebamugavust, mis võivad nende terviseprobleemidega kaasneda.
Kompressioonravi kasutab spetsiaalseid rõivaid, nagu näiteks kompressioonsukad, -põlvikud ja -varrukad, mis avaldavad ühtlast survet keha konkreetsetele osadele. Selle surve jaotumine aitab stimuleerida vere ja lümfivedeliku liikumist läbi veresoonte ja lümfisüsteemi, aidates vähendada turset ja parandades kudede hapnikuvarustust. Soovi korral saate tutvuda meie tootevalikuga SIIN.
Kompressioonravi on oluline osa paljude veeni- ja lümfihaiguste ravist. Eestis on võimalik saada kompressioontoodete retsepti, mis tagab õiguse osta neid tooteid -90% soodsamalt. Retsepti osas konsulteerige oma perearstiga. Loe Tervisekassa soodustuse kohta rohkem SIIT.
Kompressioontoote esmakordseks tellimiseks on tarvis kliendilt võtta mõõdud, aja kokkuleppimiseks helistage numbril +372 5386 0806.
Pildil lipödeemi 3 staadium. Kompressioonravis kasutatakse lipödeemi puhul reeglina lamekoe tooteid. Foto: Raili Raik
Esimese staadiumi puhul võib kasutada ka kompressioonsukki ja -sukkpükse, mis tagavad jalgadele spetsialistide soovitatud kompressiooni. Pildil väga kvaliteetsed JOBST Opaque sukkpüksid.
Kui levinud on lipödeem?
Eestis on lipödeem aladiagnoositud. See tähendab, et paljud inimesed, kes selle kroonilise haiguse all tegelikult kannatavad, ei ole teadlikud oma seisundist ega saa sobivat ravi. Lipödeemi aladiagnoosimine ei ole ainult Eesti probleem, vaid kajastub ka ülemaailmses statistikas.
Maailmas elab lipödeemiga erinevate hinnangute kohaselt 10-11% inimestest, kellest enamus on naised. See tähendab, et lipödeem mõjutab miljoneid naisi kogu maailmas. Samas on lipödeemi diagnoosimise ja teadlikkuse tase madal ning sellest tulenevalt jäävad paljud juhtumid tuvastamata. Teavitades inimesi ja meditsiinispetsialiste lipödeemi tunnustest ja sellest, kuidas seda diagnoosida, on võimalik vähendada aladiagnoosimist ja tagada inimestele õigeaegne ravi.
Eesti Naise artiklis tutvustatakse Ingrid Talvingut, kes avastas oma lipödeemi haiguse tänu lümfiterapeut Raili Raikile. Ingrid meenutab oma teismeea aastate aktiivset ja sportlikku elu, mil ta oli treenitud ja tugev, kuid mitte kunagi päris sale. Tema jalad ja käed olid alati lopsakamad kui keskmisel inimesel. Ühel hetkel märkas Ingrid, et tema jalad hakkasid tunduma rasked, valutavad ja pakitsesid.
Ingrid pöördus arstide poole, kes soovitasid tal kaalus alla võtta. Kuid kaalulangetamine ei muutnud tema käte ja jalgade olukorda. Lõpuks õppis Ingrid Alar Krautmani terviseakadeemias erinevaid massaažitehnikaid ning seal kohtus ühtlasi ka lümfiterapeut Raili Raikiga. Ta kahtlustas Ingridil lipödeemi ja selgitas, et tegemist on nahaaluse rasva ebanormaalse kogunemisega teatud kehapiirkondades, mida ei saa ainult toitumise ja liikumisega vähendada.
Lipödeem on laialt levinud, esinedes umbes 10-11% inimestest (peamiselt naistel) ja enamasti on see pärilik. Ingridile määrati lümfiteraapia seansid, ta hakkas kandma kompressioonravi tooteid (sukkpükse ja põlvikuid). Kuigi lipödeemi puhul saab olulist välimuse muutust saavutada ainult rasvaimu teel, on lümfimassaaži ja abivahenditega võimalik parandada elukvaliteeti. Ingrid loodab, et tema lugu aitab teistel lipödeemiga inimestel leida leevendust varem ning ilma, et peaks raiskama aega kasututele ravivõtetele. Loe lähemalt SIIT.
Mõned pildid lipödeemi patsientidest
Lipödeem 3 staadium, lipödeemi piirkond: puusad, tuhar, reied
Lipödeem 3 staadium, lipödeemi piirkond: puusad, tuhar, reied
Lipödeem käel. Öösel sobib kandmiseks pehme ja mugav JOBST öösukk.
Lipödeemi jalad peale rasvaimu operatsiooni.
Kelle poole pöörduda abi saamiseks:
Kerttu Kaljuvee
+372 5197 1667
Kadri Allikmäe
+372 5695 5347
Rael Pettai
+372 5111 155
Raili Raik
+372 5645 6821